Životný štýl

Veľká noc – rôzne tradície a jedlá

veľká noc

Niečo o tradíciách, čo znamená Veľká noc, kde všade sa oslavuje a aké symboly sa s ňou spájajú. Veľká noc je ale aj príležitosť zasa raz rozkúriť rúru, rozžhaviť sporák a variť a piecť, až sa z komína dymí. Sú to totižto prvé “schválené” dni, kedy sa po 40-dňovom pôste môžeme bez výčitiek svedomia začať objedať.

Každá rodina má svoje veľkonočné menu a zvyky, o tom potom, tie vám brať nebudeme, skôr budeme radi, ak nám  na FB zanecháte koment s info, že čo také extra výnimočné u vás doma na Veľkú noc nesmie chýbať. My sa dnes ale trochu pozrieme za hranice. Za hranice našich možnosti, doslova, lebo za hranice sa teraz nedostaneme, tak aspoň spravíme malú kulinársku výpravu za veľkonočnými zvykmi vo svete.

Veľkonočné ostrovy: ostrovy, kde vznikla Veľká noc? Prečo sa Veľkonočné ostrovy volajú veľkonočnými, aké slávnostné jedlá pripravujú, čo to je UMU – t všetko vám prezradíme v podcaste.

Rusko: – v Rusku sa Veľká noc volá Paša a začína po skončení pôstu. Na Veľkú noc jedávajú rovnomenný tvarohový – syrový koláč Paška https://vikalinka.com/sweet-cheese-pudding-paskha/ , ktorý vytvarujú do tvaru Kristovej hrobky. Tiež používajú ako symbol vajcia, ktoré tu ale boli ešte pred Kristom a po Kristovi sa začali farbiť na červeno /Kristova krv/ a popraskali sa nechtom na znak Kristovho utrpenia. Na Veľkú noc pečú Rusi veľkonočný chlieb Kulich https://natashaskitchen.com/paska-easter-bread-recipe-kulich/ .

Japonsko: aj keď si Japonci adoptovali veľa sviatkov z kresťanských krajín, táto krajina, kde je len 1 percento kresťanov, sa do Veľkej noci moc nehrnie, ak teda opomenieme komerčnú stránku, hello kitty vajíčka a pod. Veľká noc je na jar a na jar Japonsko navštevuje najviac turistov, takže aby im vyšli v ústrety, zoženiete tu všetky veľkonočné veci, na ktoré je kresťanský svet zvyknutý. Vajíčka, zajace, jahňacina a pod.

Izrael: miesto, kde to z kresťanského hľadiska všetko začalo. V podcaste vám prezradíme, ako to je s Veľkou nocou v židovskej kultúre, či ju vlastne oslavujú a čo pre nich znamená. Pozrieme sa aj na to, aké typické jedlá a dezerty sa pripravujú v Izraeli v kresťanských rodinách. Napríklad tradičné veľkonočné ďatlové koláčiky mamoul.

mamoul

Etiópia: kresťanská, veľmi silne nábožensky založená krajina. V Etiópii sa v rámci príprav na Veľkú noc ľudia vyberú na trh, aby si zohnali sliepku – živú sliepku. Či si bohatý, či chudobný, na Veľkú noc si musíš zadovážiť sliepku. A z tej sa potom varí tradičné veľkonočné jedlo. Aké? Vypočujte si v podcaste.

Holandsko: Holanďania Veľkú noc oslavujú, tiež pečú, varia, jedia, užívajú si veľkonočné vajcia a čokoládové zajace…Veľa toho robia podobne ako v iných kresťanských krajinách. Čo ale majú také svoje je napr. Paasstol, čo je niečo ako naša vianočná štóla plnená kusom marcipánu. Na veľkonočnom stole nájdete aj údené ryby, ako napr.lososa, chlieb, syr, vajíčka, maslo v tvare kuriatok, zajačikov a pod. Večera je fajnová, jahňacinka.

Grécko: k téme Veľká noc v Grécku sme plánovali zozbierať veľa informácií. Ako to dopadlo, sa dozviete v podcaste. Veselo :-).