Životný štýl

Slávne filmové jedlá

filmové jedlá

Stalo sa vám niekedy, že ste pri pozeraní filmu zrazu dostali strašnú chuť na jedlo, ktoré v tom filme jedli alebo servírovali? Alebo nebodaj na nápoj z filmu?
Nebojte sa, určite nie ste sami. Niektoré jedlá a nápoje boli tak silným prvkom slávnych filmov, že sa stali kultovými. A o nich sa dnes chceme porozprávať.

Kliknite na ikonu ▶️ a prehrajte si zvukový záznam alebo si ho nájdite na Spotify, Apple alebo Google podcastoch pod názvom Z kuchyne:

Počúvate podcast Z KUCHYNE, ktorý pre vás vysielajú Katka z cookučky a Miša zo sistersbakery. Za „mixážnym“ pultom sedí Edo z content marketing hubu a dozerá, aby sa nám to tu všetko pekne nahralo a vy ste si mohli potom náš podcast vypočuť na podcastových platformách alebo priamo na našej stránke www.zkuchyne.sk.
Naša dnešná téma je teda SLÁVNE FILMOVÉ JEDLÁ A NÁPOJE.

Modrá cibuľačka z Bridget Jonesovej

Keďže sme pred Vianocami, začnem s vianočným filmom – Bridget Jones. Pamätáte sa, ako varila pre svojich hostí cibuľovú polievku „na modro“? Ide o krémovú polievku, ktorú pripravíme pomerne jednoducho. Najprv na oleji opražíme cibuľu do sklovita, potom pridáme vývar, pór, 1-2 na kocky nakrájané zemiaky a varíme ho do mäkka. Všetko potom ponorným mixérom rozmixujeme do hladka, dochutíme štipkou muškátového orecha, soľou a čerstvo mletým korením. Na sfajnovatenie tejto polievky môžeme pridať po deci dobrého suchého bieleho vína. Podávame s krutónmi.

A teda, ak chceme mať polievku modrú, tak si zoženieme modrý motúzik, ktorým zviažeme pór predtým, než ho dáme variť.

Horúca čokoláda z filmu Čokoláda

Krásny film plný emócií, ktorý podľa mňa v každom človeku vyvolá chuť na čokoládu. Napríklad aj na tekutú a horúcu, akú popíjal švihák Depp. Je to fakt nápoj, ktorý sa úplne hodí do tohto obdobia. Lebo zahreje, aj zasýti a aj strašne dobre spraví na duši.

Pripravuje sa sofistikovane. Najprv dáme variť 500 ml vody a jednu čili papričku. Varíme, kým nezredukujeme vodu na polovicu. Papričku vyberieme, vodu scedíme a odložíme bokom. V hrnci potom zahrievame liter šľahačky alebo smotany na varenie, pridáme vanilkový lusk a jedno škoricové drievko. Keď začne zmes vrieť, stiahneme oheň, vyberieme vanilku a škoricu a pridáme 250 gramov čokolády nasekanej na kúsky, 2 PL kakaa v prášku, trochu cukru alebo medu na dosladenie a miešame, kým sa všetko pekne neroztopí. Potom pomaly prilievame čili vodu, aby sme dosiahli správnu konzistenciu.

Sendvič z morky so šťavnatou vrstvou zo seriálu Priatelia

My sandwich???? My sandwich??? Pamätáte, ako sa Ross rozčuľoval, keď mu niekto v práci zjedol jeho sendvič, ktorý mu pripravila Monika zo zyvškov moriaka pečeného na deň vďakyvzdania?

Verte či nie, ja ho robievam vždy po Vianociach, kedy mávame morku. A ako si ho spravíte? Na jeden sendvič potrebujeme 3 plátky toastového chleba. Slabo ich otoastujeme. Jeden plátok namočíme do výpeku z morky. A potom to poskladáme celé. Jeden plátok toastového chleba, naň nakrájame morčacie mäso, trochu z plnky, trochu brusníc, preložíme to namočeným toastom a spravíme ešte jednu vrstvu. Ale kľudne pridáme napr. majonézu, kyslé zavárané uhorky na plátky, plátok zeleného šalátu…

White russian

Poznáte film Big Lebowski? Kultovka, z ktorej sa zachovalo nielen oslovenie DUDE, ale aj chuť na nápoj white russian. Je to taký sladký nápojík, dezertík až priam a najlepšie sa popíja pozerajúc tento film.

White russian si pripravíme z troch prísad: z vodky, kávového likéru caluha a zo smotany na varenie. Plus ľad. Do pohára dáme zopár kociek ľadu, prilejeme 60 ml vodky, potom 30 ml caluhy a šprcneme do toho smotánku. Premiešame a popíjame. Jeden nebude stačiť.

Hovädzie burgundské podľa Julia and Julia

Julia Powell a Julia Child. Čo majú spoločné?

V tom filme odznel recept na burgundské hovädzie mäsko, ktorý určite stojí sa vyskúšanie. Recept nebudem čítať, bolo by to na dlhšie, ale je to opäť jedna kulinárska kultovka, ktorú treba vyskúšať. Na jej prípravu budete okrem hovädzieho krku potrebovať slaninu, cibuľu, mrkvu, cesnak, burgundské víno, tymián, bobkový list, paradajkovú pastu, vývar, čerstvé šampiňóny. A toto celé dokopy môže chutiť len dobre.

Komplet recept nájdete na našej stránke.

Brisket – Howardova mama v Big Bang Theory

Recept bude na stránke

Slavnosti sněženek – diviak na šípkovej omáčke

Postřižiny – zabíjačka a hurky

Králik – slunce, seno

Pelíšky – ňoky – knedlíky