Varenie

Rýchle varenie, recepty do 15 minút na každý deň

rýchle varenie

Spolu doma, ale sami pri stole? Aj vám sa to stáva? Sme doma spolu s najbližšími, ale cítime osamotenejší, ako kedykoľvek predtým. Súčasne sme oblažovaní toľkými tipmi a ideálmi, ako sa to vlastne dá dobre zvládnuť, čo nám v končenom dôsledku ešte viac podlomí sebavedomie a kradne čas. Ten spoločný. Budeme trochu osobné a povieme vám, čo sa deje u nás doma a ako to zvládame, či nezvládame. Tak poďme na efektívne a rýchle varenie

            Obe pracujeme z väčšej časti z domu a naše deti sa vzdelávajú on-line, ako všetky deti. Je veľmi ľahké zabudnúť seba, alebo ešte horšie, svoje dieťa pri počítači. Či už na chatoch, alebo len tak pri náhodných príspevkoch. Niekedy je zase náročné stihnúť navariť, inokedy skĺzneme k jedeniu každý pri svojom počítači.

            Máme pre vás recepty, ktoré pomáhajú a jedno milé pravidlo, ktoré by vás mohlo osviežiť.

 1. Ak ste doteraz nevarili často, neplánujte hneď recepty pre pokročilých. Choďte cestou jednoduchých jedál.
 2. Ak ste doteraz varili často, rovnako choďte cestou jednoduchých jedál. Vedzte, že aj dobré gazdinky, ak zároveň pracujú, majú na varenie málo času a môžu si túto, pre nich inak milú, činnosť znechutiť! A z vlastnej skúsenosti vieme, že prepínať medzi prácou a dieťaťom je náročné. Efektivita klesá, času je ešte menej.
 3. Tvorte si menu na 3 dni vopred a plánujte:
  • Napr. Šošovicová polievka na dva dni. Alebo uvarte viac šošovice a časť nechajte na Teplý šošovicový šalát (šošovica, drobná cestovina, vajíčko, malé mozarelly a pod.)
  • Varte strukovinové polievky s použitím kvalitnej sterilizovanej strukoviny. My používame Bonduelle s úpravou na pare. Je to označené na plechovke ako „vapeur“ z francúzštiny. K polievke pridajte vajíčko, párok, údené tofu nakrájané a opečené na kocky, šunku nakrájanú kocky)
  • Sýte polievky s toastom
  • Krémová polievka jeden deň so syrom, druhý deň s bielym jogurtom, či kyslou smotanou (Paradajková s toastom a smotanou, Paradajková so syrom a cestovinou, Brokolicová s nivou, Brokolicová s jogurtom).
 4. Varte vo väčšom a mrazte
 5. Zapojte rodinu, receptáre, knižky, časopisy, receptové portály

A teraz to pravidlo, ktoré pomáha? U nás doma je to zásada, že obedujeme vždy spolu pri jednom stole. Nech to je akokoľvek nekompatibilné s poradami a vyučovaním. Prosté pravidlo.  Aj keď je to niekedy len toast. Inokedy len cestoviny so syrom, alebo už spomínaná polievka zo šošovice, či hrášku z konzervy. Keď nám nie je do reči, máme na stole pexeso… Chvíľu sa hráme. Alebo ma dcéra vyskúša z toho, čo sa dnes dozvedela, alebo plánujeme film na večer.

Druhá zásada je denne s dieťaťom, alebo ešte lepšie aj so susedou von. Aspoň 45 minút. Tiež sa chtiac, nechtiac porozprávate. Nových tém síce ubúda, ale aspoň o tom varení a pečení sa dá. Urobte si kávu so sebou a proste preberte so susedou, čo kto varil a bude variť 🙂

Tipy: https://www.delicious.com.au/recipes/group/gallery/lockdown-lunches-pantry-staples/8itlecw3