Pečenie Životný štýl

Potravinová pomoc

potravinová pomoc

Keď nám je dobre, často si neuvedomíme, aká vzácne je dobré jedlo, alebo dokonca pitná voda a chlieb. Berieme to ako samozrejmosť, že máme čo jesť, čo piť, kde spať. Dnes sme sa, žiaľ, ocitli veľmi blízko realite, ktorá je však iná. V našom bezprostrednom susedstve sa základné potreby spájajú s bojom o prežitie. Jedlo, pitie, prístrešok, bezpečie – toto je niečo, čo naši východní susedia postrádajú. Každý z nás však môže pomôcť – každý podľa svojich možností. V dnešnom podcaste sme pre vás pripravili stručný prehľad, kde a ako sa môžete zapojiť do potravinových, prípadne iných zbierok a pomôcť tak obyvateľstvu na Ukrajine.

Kliknite na ikonu ▶️ a prehrajte si zvukový záznam alebo si ho nájdite na Spotify, Apple alebo Google podcastoch pod názvom Z kuchyne:

Čo je to potravinová pomoc?

Podľa informácií oficiálnych organizácií, občianskych združení či charít, potravinová pomoc sa sústreďuje na zabezpečenie pomoci pre obyvateľov Ukrajiny, ktorí ostávaj na svojom území, ale aj pre obyvateľov, ktorí prichádzajú cez našu východnú hranicu na Slovensko.

Potravinová pomoc však neznamená poskytovať potraviny, ktorých sa vy viete vzdať, ale konkrétne potraviny, ktoré potrebujú konkrétni ľudia, matky s deťmi, rodiny a podobne. Preto sledujte oficiálne stránky MZV SR a nadácií, ktoré vám priamo povedia, čo je potrebujú. Alebo sa zaregistrujete a uvediete, akú materiálnu pomoc viete poskytnúť a tieto organizácie vás budú kontaktovať.

Ak sa rozhodujete pomôcť, skúste sa vžiť do situácie týchto ľudí. Mnohí sú v podmienkach, kedy nemajú šancu variť, resp. jedlo nejako upravovať a preto pri výbere potravín dajme prednosť hotovým výrobkom, ktoré sú určené ku konzumácii bez prípravy:

  • trvanlivé mlieko
  • voda
  • detské výživy
  • polievky či jedlá v konzerve
  • paštéty
  • trvanlivé chleby a pečivo
  • sladkosti

Čo sa určite zíde sú aj:

  • jednorazové taniere či príbory
  • vreckovky

Okrem potravín sú to základné hygienické pomôcky:

  • mydlá, šampóny
  • zubné kefky, pasty
  • dámske hygienické vložky a tampóny
  • detské plienky a vlhčené utierky
  • zdravotnícky materiál (obväzy, rýchloobväzy, dezinfekcie…)

Kde sa organizujú zbierky?

Aktuálne disponuje každá samospráva informáciami o zbierkach v najbližšom okolí vášho bydliska. Združenie miest a obcí Slovenska ponúka na svojom portáli systém pomoci v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Môže vám pomôcť pri navigovaní, čo všetko sa zbiera a čo je potrebné.

Pomôcť môžete aj finančným príspevkom. Obráťte sa primárne na oficiálne organizácie a občianske združenia s transparentnými účtami, ako napr.:

Človek v ohrození – na svojich stránkach ponúkajú veľmi prehľadné informácie a odkazy, ktoré sú určené nielen pre tých, ktorí chcú pomoc poskytnúť, ale aj pre tých, ktorí pomoc potrebujú. Najčastejšie kladené otázky v slovenčine aj ukrajinčine vás budú navigovať v procese, ako sa zariadiť po príchode na Slovensko. Organizácii Človek v ohrození môžete prispieť finančným darom, ktorý bude použitý na pomoc Ukrajine. Viac informácii nájdete priamo na ich stránke.

Magna – prostredníctvom finančného daru podporíte činnosť Magny na území Ukrajiny. Magna zabezpečuje zdravotnícky materiál a lieky pre ukrajinské nemocnice. Už napríklad len odoslaním 1 smsky môžete poukázať 10 eurovú pomoc. Viac info na stránke Magny.

Slovenská katolícka charita – organizuje zbierku potravín, drogérie a iných potrebných produktov v sietí predajní drogérie DM. Okrem materiálnej pomoci môžete prispieť aj finančne. Kliknite na odkaz pre viac informácií.

Platforma Kto pomôže Ukrajine združuje desiatky nadácií a organizácií, ktoré sa dlhoročne venujú téme humanitárnej a inej odbornej pomoci v krízových situáciách Patria medzi ne aj tie najznámejšie ako nadácia Integra, Človek v ohrození, Slovenská katolická charita, Magna a mnohé iné. Na tejto stránke sa dobre a rýchlo zorientujete ako môžete pomôcť.

UPOZORNENIE

Výskumníci spoločnosti ESET zaznamenali množstvo webových stránok, ktoré pod zámienkou charitatívnej pomoci pre ľudí zasiahnutých vojenským konfliktom na Ukrajine žiadajú od ľudí peniaze. Pri podvodných stránkach na finančnú pomoc ale chýba akékoľvek potvrdenie legitimity. Rovnako obsahujú málo informácií o tom, na aké účely budú financie použité.Podvody boli zatiaľ zaznamenané v anglickom jazyku, no ESET predpokladá, že by sa mohli rýchlo začať šíriť aj verzie určené pre Slovensko.

Zoznam niektorých domén, na ktoré si treba dávať pozor:

help-for-ukraine[.]eu

tokenukraine[.]com

supportukraine[.]today

ukrainecharity[.]gives

ukrainesolidarity[.]org

ukraine-solidarity[.]com

saveukraine[.]today

Takéto falošné humanitárne zbierky sa šíria aj na sociálnych sieťach alebo prostredníctvom e-mailov. Podvodníci vo svojich správach zneužívajú utrpenie civilného obyvateľstva na Ukrajine.