Rôzne náboženstvá, alternatívna východná i klasická západná medicína, dokonca mnohí športovci majú v názoroch na stravu a ľudské telo niečo spoločné. Je to pôst v niektorých obdobiach roka. Podľa tejto stáročiami overenej tradície by sme sa mali postiť v tejto časti roka, teda na jar alebo tiež na jeseň.
Pôst a náboženstvá
Podľa kresťanských zvykov
je popolcová streda prvým dňom pôstneho obdobia. Jej termín pripadá na 40. deň pred Veľkou nocou. Do týchto 40 dní sa nepočítajú nedele, preto v praxi pripadá Popolcová streda na 47. deň pred Veľkou nocou. Nie každý to vydrží, alebo to myslí až tak vážne. I v tom prípade je však pre telo vítané ak si trávenie oddýchne aspoň pár dní, alebo ak vynecháme aspoň najväčšie zhýralosti a zlozvyky
Môžete aspoň jeden či dva dni skúsiť piť len ovocné a zeleninové šťavy, prípadne smoothies, ľahké polievky.
Interpretácií pôstu je mnoho
Od vynechania mäsa a alkoholu, až po hladovku, výživové doplnky, detoxikačné bylinky a čaje. Mali by sme preto dôverovať najmä vlastnému telu a pôst prispôsobiť svojim potrebám ale aj možnostiam.
Pôsty sú vhodné v obdobiach, keď sa menia ročné obdobia, teda na jar a na jeseň, pretože organizmus je vtedy náchylnejší na ochorenia. Najdôležitejší je jarný pôsť, po koncoročných sviatkoch a fašiangoch. Čím dlhšie a intenzívnejšie bolo „užívanie“, tým dlhší a intenzívnejší by mal byť jarný pôst.
– Ak tento rok o pôste premýšľate a nemáte žiadnu skúsenosť, začnite zlatou strednou cestou, z ktorej si môže každý ubrať, alebo ju sprísniť. Motiváciou pôstu je cítiť sa lepšie a zdravšie. Ak sa dobre cítime a zdravo stravujeme celoročne, bude to jednoduchšie. Ak nie, budeme to prežívať ťažšie.
Pôst – základné zásady
– Vynechať mäso a výrobky z neho. Postupne pridávať ryby a hydinu.
– Vynechať sladkosti, cukrovinky, kávu ale aj silný čierny čaj a pod.
– Vynechať grilované, pečené a ťažké smotanové jedlá.
– Jesť veľa zeleniny a kvalitných obilnín.
– Veľa piť, prípadne pridať bylinkové čaje, vhodný je žihľavový čaj.
– Zapojiť I myseľ, premýšľať o svojom tele a zdraví, veľa spať.
Veľmi dôležité je
dostatočne piť a oddychovať. Prechod na pôst by mal byť postupný. Začíname teda teda ľahšou stravou bez mäsa a alkoholu a postupne sa dopracujeme k intenzívnejším dňom, ozaj pôstným dňom. V tieto dni jeme a pijeme len zeleninové vývary, zeleninu, ovocie, šťavy, čaje a vodu. Tieto dva dni si neplánujte pracovné a už vôbec nie športové výkony. Ideálne teda víkend. Ak sa však bojíte, že cez víkend “zhrešíte”, ale láka vás myšlienka urobiť niečo pre svoje zdravie, zoberte si voľno v práci.
Telesnú očistu (strava, prechádzky, saunovanie) je ideálne spojiť s očistou duševnou. Zbavovať sa negatívnych myšlienok a hnevu, tráviť čas relaxom a v prírode. Netrávte pôst pri TV, počítači a sociálnych stieťach. Zmyslom pôstu je I trochu sa utiahnuť do ústrania a obrátiť do seba. Keď si doprajeme I tento mentálny rozmer pôstu, zistíme o sebe nové veci a osvojíme si základné návyky psychohygieny.
Pôsty sú vhodné v obdobiach, keď sa menia ročné obdobia, teda na jar a na jeseň, pretože organizmus je vtedy náchylnejší na ochorenia. Najdôležitejší je jarný pôsť, po koncoročných sviatkoch a fašiangoch. Čím dlhšie a intenzívnejšie bolo „užívanie“, tým dlhší a intenzívnejší by mal byť jarný pôst.
Čo piť?
Filtrovanú vodu, alebo vodu z vodovodu, ktorú sme nechali odstáť. Bylinkové čaje s priaznivým účinkom na činnosť žalúdka, čriev a pečeň, napríklad rumanček, mäta, pŕhľava alebo hotové detoxikačné či pečeňové čaje, ktoré kúpite aj bežnom obchode, príp. detox šťavy. Príjem vody pomáha odplavovať toxíny. Počas pôstu nie sú vhodné sýtené nápoje a najmä nápoje s obsahom cukru a aditív. Minimálne množstvo prijatých tekutín sa pohybuje medzi 30 až 50 ml na kg hmotnosti. Nemalo by to byť však menej ako 2 litre.
Predtým, ako sa na to dáte by ste mali poznať svoj zdravotný stav, najmä aj môžete mať problém s kolísavou hladinou krvného cukru.