Uncategorized

Kávopič jak bič – naša debata s pražiarom o káve

o káve

Káva už dávno nie je len povzbudzujúcim nápojom. Je to odmena, je to životný štýl, je to vášeň.

V dnešnom podcaste sme sa preto podujali hovoriť o káve. Aj keď – kávu je lepšie piť a vychutnávať si ju :-))). Na pomoc sme si pozvali autentickú osobnosť, Lukáša Kubínyho, ktorý sa už 12 rokov venuje káve a všetkému, čo s ňou súvisí. Myslím, že svet kávy ho úplne pohltil a vidno to aj na kvalite, ktorú produkuje. Lukáš je pražiar prémiovej kávy, ktorú dováža z rôznych kútov sveta. A aj keď jeho surovina pochádza skade-stade, jedno má spoločné: prvotriednu kvalitu a prvotriednu férovosť. Lebo aj to je dôležité.

Poďte sa započúvať do dnešnej voňavej časti, nahrávali sme nadiaľku, tak ospravedlňte trochu horšiu kvalitu zvuku na Lukášovej strane.

A keď dopočúvate, naša výzva pre vás – ak pôjdete do Banskej Štiavnice, zabehnite k Lukášovi do jeho kaviarne PULP COFFEE v Štiavnici v Dužine na kávu. Som presvedčená o tom, že vám bude chutiť.

Kliknite na ikonu ▶️ a prehrajte si zvukový záznam alebo si ho nájdite na Spotify, Apple alebo Google podcastoch pod názvom Z kuchyne:

O káve

Káva má dlhú históriu. Za to, že ju máme, môžeme asi vďačiť náhodám – aspoň podľa legiend, ktoré o nej kolujú. Od momentu, kedy sa káva urodí na strome ako čerešňa, až pokiaľ si ju doma alebo v kaviarni vychutnáme, prejde dlhá cesta, do ktorej je zapojených veľa ľudí. Základom je kvalitná surovina, potom odborný proces spracovania a praženia zrna, až po prípravu samotnej kávy. Ani jeden z týchto krokov neslobodno ofejkovať, lebo to na výsledku bude poznať.

Dnes nájdeme kávu v rôznych podobách, od tej najklasickejšej až po moderné hybridné nápoje, kde je káva jednou zo zložiek. V našom dnešnom podcaste nám Lukáš prezradí, aké rôzne inovácie kávových nápojov si môžete ochutnať v jeho kaviarni (a poviem z vlastnej sksenosti, že sú všetky veľmi dobré!).

pulp coffe u Lukáša v kaviarni

Nás tip:

Pre istotu pripomíname, že Lukášovu kávu môžete ochutnať priamo v jeho kaviarni Pulp Coffee (Kolpašská 933/1, 969 01 Banská Štiavnica), kde predáva aj rôzne druhy praženej kávy v zrnkovej podobe – kúpte si nadomov. A hoďte s Lukáčom reč, verím, že sa o káve dozviete veľa nového.

Kaviareň Pulp Coffe v Banskej Štiavnici

Ďakujeme, že ste si vypočuli našu dnešnú epizódu. Budeme vďačné, ak náš podcast začnete odoberať na vašej obľúbenej podcastovej platforme. A ešte vďačnejšie budeme, ak o nás poviete aj ďalej. Čím viac nás bude, tým viac sa môžeme navzájom informačne (aj humorne) obohacovať :-).