Životný štýl

Muži v kuchyni

podcast Z kuchyne

Našťastie žijeme v dobe a v kultúre, kde muž v kuchyni nie je nič divné, nenormálne alebo nebodaj ponižujúce. Práve naopak. Moderný muž nesedí za stolom a nečaká s príborom v ruke a obrúskom okolo krku na to, kým mu žienka domáca prihotoví poživeň. Moderný muž stojí pri sporáku v nejakej sexy kuchárskej zástere, kreuje, vyvára, varí, pečie, kváskuje, dochucuje a potom servíruje.

Kliknite na ikonu nižšie a prehrajte si zvukový záznam alebo si ho nájdite na Spotify, Apple alebo Google podcastoch pod názvom Z kuchyne:

Do podcastu Muži v kuchyni sme si pozvali prvého hosťa – muža. Edo, ktorý je vlastne tvorcom nápadu nášho podcastu a stará sa o celé technické zabezpečenie, vám v podcaste prezradí, ako vnímajú moderní muži prácu v kuchyni.

Vyspovedali sme ho dôkladne, prezradil, aké jedlá má najradšej, kde on vidí rozdiel medzi ženským a mužským varením a neostaneme len pri tomto. Podelíme sa s vami o konkrétne nápady a recepty, ktoré sa osvedčili Edovi a veríme, že sa osvedčia aj ďalším pánom, zvŕtajúcim sa v kuchyni.

V roku 2012 bola spravená štúdia (autor štúdie University of North Carolina, zdroj Nutrition Journal), ktorá skúmala pôsobenie oboch pohlaví v kuchyni. Táto štúdia skúmala trendy v príprave a konzumácii jedla v rokoch 1965 – 2008. Počas tohto časového obdobia vzrástol počet mužov, ktorí v domácnosti varili z 29 percent na 42 percent. Zaujímavé je aj to, že spomedzi mužov, ktorí varili, čas strávený v kuchyni vzrástol z 37 na 45 minút. U žien vidíme klesajúci trend – kým pôvodne varilo 92 percent žien, v roku 2008 to už bolo “len” 68 percent žien a čas strávený v kuchyni u žien klesol zo 113 minút na 66 minút.


Recepty pre mužov, ktorí chcú variť

Poďme sa teraz ale trochu pozrieť na zaujímavé recepty, ktoré by si vybral nejeden muž v kuchyni:

15 jednoduchých receptov pre dvojice

Blog Muž v kuchyni radí, ako každý deň variť a nezblázniť sa z toho.

Muž v kuchyni v českom blogu vie, aké to je najprv 8-10 hodín pracovať a mať manželku, dve deti a koníčky. Napriek tomu stíha aj variť.

Vychytávky tureckej kuchyne od Eli Kaslu

Írske steaky podľa Marcela Ihnačkáka


Aký je podľa vás muž v kuchyni?

Je praktický? Rýchly? Efektívny? Ohľaduplný? Empatický? Sexy? Alebo všetko naraz? Existuje vraj desatoro muža v kuchyni. Máte aj vy svoje pravidlá, ktoré prísne dodržiavate?

Muž v kuchyni

Ak sa vám náš podcast páčil, pozývame vás vypočuť si aj ďalšie zaujímavé kuchynské témy:

Tekvica naša jesenná

V kríkoch

Teplé raňajky a ranné chúťky v zime