Pečenie Životný štýl

Kurzy varenia a pečenia

kurzy varenia a pečenia

Dostať do daru kurzy varenia či pečenia by voľakedy znamenalo pre ženu hádam aj urážku. Skrátka teké, striktné genderové zaradenie – “marš na kurz a potom ku sporáku”.

Nuž časy sa menia a dnes je to veľmi populárne 🙂 a treba dodať, že aj drahé!

Zážitkové darčeky sú v móde a kurzy varenia, exkluzívneho pečenia, kváskovania, prípravy morských rýb, či ázijských jedál sú “in”.

Kliknite na ikonu ▶️ a prehrajte si zvukový záznam alebo si ho nájdite na Spotify, Apple alebo Google podcastoch pod názvom Z kuchyne:

Kurzy varenia a pečenia – áno či nie?

Kurzy varenia a pečenia sú nielen módne, ale oni majú fakt niečo do seba. V tom lepšom prípade vás nielen kadečomu priučia, ale budete mať možnosť zoznámiť sa s novými ľuďmi a stráviť príjemný aktívny čas. My obe sme sa zúčastnili mnohých krátkodobých či dlhodobých kurzov či už ako žiačky alebo aj ako lektorky a v dnešnom podcaste sa s vami podelíme o naše skúsenosti.

Rekvalifikačné kurzy

Vďaka rekvalifikačným kurzom môžete kedykoľvek a v akomkoľvek veku zmeniť svoju kariérnu dráhu o 180 stupňov. Dnes existuje veľa akreditovaných stredísk, ktoré vás vyškolia na remeslo, ktorému by ste sa radi priučili.

Sú to v podstate zrýchlené odborné školy zamerané na rôzne kvalifikácie, či už z oblasti gastronómie, ale aj krásy, kozmetiky či iného majstrovania. My máme vďaka nim k našim vysokoškolským diplomom aj výučné listy. Jedna z odboru kuchár-čašník, druhá z odboru cukrár.

Ak sa zamýšľate nad touto cestou, stačí si do Googlu zadať slovné spojenie rekvalifikačný kurz a môžete si vyberať z dnes už fakt širokej ponuky inštitúcií, ktoré tieto kurzy ponúkajú.

Kurzy varenia

Aj o nich sme vám porozprávali. Z vlastnej skúsenosti môžeme odporúčať napríklad Pražský kulinársky inštitút, kde sa budete pod taktovkou fakt známych šéfkuchárov učiť robiť steaky, francúzske či talianske špeciality a určite aj viac. Ako na svojej stránke Prakul hlása – Prostě vás naučíme vařit – a je to ozaj pravda.

Mäsožrúti si prídu na svoje napríklad aj v Bratislave u Romana. Okrem samotných surovín ponúka aj Steakové kurzy alebo pre pokročilejších rovno Masterclass.

Kurzy pečenia

Ak vás skôr láka svet sladkého a slaného pečenia, aj v tejto oblasti sme nazbierali kadejaké skúsenosti. Keďže sme obe z okolia Bratislavy, kurzy sme absolvovali v tomto okolí, vieme však, že mnohé lektorky cestujú po Slovensku a ponúkajú svoje kurzy aj v iných mestách.

Stručne vám ich sem zhrnieme a vy si už len vyberajte.

Kurz kváskového pečenia u Petronely Burianovej v Trnave – Peťka je živel, ktorý má veľa energie, až sa človek diví. Jej dvojdňové kurzy vás naučia viacerým druhom pečiva z kvásku lievito madre a sú zárukou zábavy a dobrej nálady. Vrelo odporúčam.

Ďalší kváskový kurz ponúka Lenka Mančíková. Ja osobne som u nej absolvovala kurz bezlepkového kváskovania a veľmi si ho pochvaľujem. Aktuálnu ponuku jej kurzov nájdete na jej stránke.

Keď už je reč o kváskovaní, určite spomenieme aj Natáliu Žurekovú, ktorá ponúka kurzy kváskovania s ražným kváskom – skupinové aj individuálne.

Sladké kurzy pečenia organizuje aj známa pekáren Giraffe Bakery, môžete si vyberať medzi makrónkami, cupcakakes alebo jednoduchý začiatočnícky kurz.

Kurzy varenia v prírode

Ak ste fanúšikmi ohňa a otvorenej kuchyne ponuka Camp Fuego vás nadchne. Stojí to možno trochu viac, ale charizmatický tetovaný a hlavne talentovaný šéfkuchár Marek Pavala určite stojí za to. Marek a jeho tím pripravujú všetky recepty na otvorenom ohni v prírode a je to zážitok nie len kulinársky. Možno sa takýto kurz dá zaradiť aj do dovolenkových plánov.

Stará dobrá klasika na Slovensku a v Čechách

Ak budete tráviť čas u našich západných susedov v Čechách, pozrite si aj ponuku Gourmet Akademy, kde toho nájdete viac. Doslova od výmyslu sveta, sladké kurzy Jozefa Maršálka či Edity Paulusovej, mäsa, morské ryby, exotické kuchyne aj vegánske kurzy. Na Slovensku má skvelý výber kurzov Chef Parade.


Tak či už sa rozhodnete pre kurzy varenia alebo pečenia, veríme, že to obohatí vaše domáce stravovanie. Ako sa hovorí, učiť sa je dobré v každom veku a keď sa niečo naučíme, je jedno, od koho, hlavne, že sa naučíme.

Tak to vidíme aj my. Kurzy varenia alebo pečenia sú obľúbeným darčekom pre dvojice, pre mamu a dcéru, sestry.