Pečenie Životný štýl

Imunita z kuchyne

imunita

Dobrá imunita je téma, ktorá nás zaujíma predovšetkým vo vírusových obdobiach. O tom, že imunita sa tvorí aj v kuchyni sme sa rozprávali s pediatričkou MUDr. Katarínou Legrand. Vysvetlila aj domácu liečbu pri detských vírusových ochoreniach ako aj Covid, vírusová Laryngitída, Tracheitída a pod.

Kliknite na ikonu ▶️ a prehrajte si zvukový záznam alebo si ho nájdite na Spotify, Apple alebo Google podcastoch pod názvom Z kuchyne:

Vypočujte si náš najnovší podcast a dozviete sa, že Imunita sa buduje aj v kuchyni. Čo si o tom myslí MUDr. Katarína Legrand?

Aj ona nám potvrdila, že že doma varené, správne potraviny, čaje, pobyt vonku a strava bohatá na antioxidanty, vitamíny, imunomodulanty a pod. môže výrazne pomôcť. Poznáme dobre stráviteľné zeleniny, plné antioxidantov a karotenoidov, ktoré sa perfektne dopĺňajú s koreninami ako kurkuma, zázvor, rasca a bylinky. Tie vám zase pomôžu v boji so zápalmi, teplotami, alebo pri expektorácii a pod.

Tekvica: pre niekoho nezaujímavá, používaná ako základ polievok, omáčok, ale… plná vlákniny a karoténov s výraznými antioxidačnými účinkami + dyňové semienka

Krémové tekvicové polievky s čili, kurkumou, čiernym korením a pod.

Jablká a hrušky: na teplo, pyré, kompóty, detské výživy so škoricou, sú plné kvalitnej vlákniny, vitamínu A a iných, uľahčujú trávenie a v kombinácii so škoricou sú protizápalové.

Slivky: Chronicky známy zdroj rozpustné vlákniny, „črevný biotop“ – mikroflóra ju zbožňuje. Pyré, teplé kompóty so škoricou a klinčekom, sušené slivky.

Cibuľa a cesnak: zdroj látok na dobrú imunitu, prírodné antibiotikum, má protivírusové a antibakteriálne účinky, najviac však v surovom stave. Deťom sa odporúča jednoduchý sirup z cibule a medu. Cibuľu nakrájame na drobno a v zaváraninovom pohári zalejeme medom. Už po pár hodinách, vznikne medovo cibuľová šťava, ktorú môže podávať po lyžičkách.

Zázvor: vhodný proti prvým príznakom chrípky. Má protizápalové účinky, ktoré znižujú horúčku. Nakrájať na malé kúsky a zaliať horúcou vodou, nechajte vylúhovať a môžete ochutiť medom alebo citrónom je jednoduchý a obľúbený recept. Ak deťom nechutí takýto čaj, môže sa dobre kombinovať do krémových polievok s kurkumou.

Kapusta: bohatý zdroj vlákniny, C vitamínu, najlepšia v surovom, či kvasenom stave.

Imunita a vitamín C: Nie celoročne, len vo vírusových obdobiach, radšej v malých množstvách, aby sme nezaťažovali obličky, pri nadmernom podávaní C vitamínu. Krátkodobé zvýšené podávanie tohoto vitamínu však nemôže ohroziť obličky. V prirodzenej podobne ho však obsahujú všetky ovocia a zeleniny v surovom a čerstvom stave.

Imunita a vitamín D: V prirodzenej podobe ho obsahujú ryby, tuky, rybí tuk, ale aj živočíšne tuky ako maslo. Vitamín D a jeho užívanie:

Jediný spôsob ako v našich končinách získavať prirodzeným spôsobom vitamín D, je pobyt na slnku a pravidelný prísun potravín s obsahom tohto vitamínu. Pre správnu funkciu imunitného systému sú dôležité vitamíny rozpustné vo vode (najmä vitamín C), ale aj tie rozpustné v tuku (vitamíny A, D a E). Náš jedálniček by preto mal obsahovať o niečo viac mastných rýb, ktoré sú dôležitým zdrojom vitamínu D, ale aj omega-3 mastných kyselín, ktoré pôsobia protizápalovo. Dobrým zdrojom vitamínu D sú aj vajíčka.

Vitamín D môžeme nadobudnúť najmä počas leta. Jednoduché pravidlo hovorí, že najviac vitamínu tohto dôležitého vitamínu získame v čase, keď my sme vyšší ako náš tieň. To dosiahneme ľahko a rýchlo hlavne v období od februára do októbra medzi 11:00 – 15:00 hod. V zimnom období trávte na slnku dlhší čas.

Vývary majú blahodárny účinok pri vírusových ochoreniach. Ako mäsové, tak aj zeleninové. Voňavé vývary a to teplo a vôňa v dome sú blaho pre upchatý nos pri nádche 🙂

Med: je antibakteriálny, pomáha s hojením rán a pri nádche a infekciách. Nájdete ho v mnohých liekoch a doplnkoch výživy. Je bohatý na antioxidanty, dobre sa skladuje. Najlepší je med surový napríklad v klasickom mrkvovo-jablkovom šaláte s medom a citrónom. Alebo ráno lyžička medu do čaju, či do ovsenej kaše a pod.

Viac tipov a informácií od pediatričky MUDr. Kataríny Legrand získate na https://vasaokidoki.sk/